KANSAS Division 1 Basketball Players      HOME                         Update: October 12, 2016

 F4 = Final Four    AA = All-American   AC = After College basketball play

HOF = Hall of Fame  NHOF = Naismith Hall of Fame   KSHOF = Kansas Sports Hall of Fame

  KANSAS  BIG 12        







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA







1921 Verne Engle Abilene



1933 Ray Noble Arkansas City



1933 Paul Rogers Arkansas City



1936 Howard Englemen Arkansas City Y AAU KSHOF AA
1959 Loye Sparks Arkansas City



1958 Lee Flachsbarth Atchison



1945 Bill Sapp Augusta



1948 Bill Houghland Beloit Y AAU KSHOF
2007 Tyrel Reed Burlington Y


1916 Howard Miller Chanute



1937 Ralph Miller Chanute Y


1982 Jeff Guiot Chanute



1949 Allan Kelley Cherokee-Southeast (McCune) Y AAU

1949 Dean Kelley Cherokee-Southeast (McCune) Y AAU

1961 Dave Schichtle Coffeyville-Field/Kindley



1947 Buddy Bull Columbus



1920 Bob Mosby DeSoto



1918 George Rody Downs-Lakeside (Downs)



1939 Vance Hall Downs-Lakeside (Downs)
AAU

1941 Harold McSpadden El Dorado



1930 Ernest Vanek Ellsworth



1955 Lynn Kindred Emporia



1906 E.C. Woodward Glasco-Southern Cloud (Glasco)



1974 Ken Koenigs Goddard



1919 Adolph Rupp Halstead

NHOF
1945 Harold England Halstead



1944 Gilbert Stramel Hays



1916 Arthur Lonborg Horton


AA
1920 John Lonborg Horton



1916 John Bunn Humboldt

NHOF
1931 Dick Wells Hutchinson



1937 John Kline Hutchinson



1938 Marvin Sollenberger Hutchinson



1938 Charles Walker Hutchinson



1971 Danny Knight Hutchinson Y


1998 Brett Ballard Hutchinson Y


1913 Lawrence Nelson Iola



1917 Roy Bennett Iola



1942 Bill Lindquist * KC-Bishop Ward



1963 Ron Franz KC-Bishop Ward
ABA

1923 Albert Peterson KC-Harmon (Argentine)


AA
1936 Dick Harp KC-Harmon (Rosedale) Y


1953 Lee Green KC-Harmon (Argentine)



1953 Lew Johnson KC-Harmon (Argentine)



1957 Butch Ellison KC-Sumner



2001 Jeff Hawkins KC-Sumner Academy



1943 Claude Houchin KC-Turner



1923 Harold Schmidt KC-Wyandotte (Kansas City)



1930 Paul Harrington KC-Wyandotte 



1933 Roy Holliday KC-Wyandotte



1940 Ray Evans KC-Wyandotte 

KSHOF AA
1943 Owen Peck KC-Wyandotte



1955 Monte Johnson KC-Wyandotte 



1956 Al Donaghue KC-Wyandotte



1959 Nolan Ellison KC-Wyandotte



1960 Harry Gibson KC-Wyandotte 



1962 Steve Renko KC-Wyandotte

KSHOF
1967 Pierre Russell KC-Wyandotte  Y ABA

1982 Calvin Thompson KC-Wyandotte Y CBA

1905 Tommy Johnson Lawrence


AA
1911 Ralph Sproull Lawrence


AA
1911 Ray Dunmire Lawrence



1911 Bill Weaver Lawrence



1914 Ernst Uhrlaub Lawrence



1914 Rudolph Uhrlaub Lawrence



1919 Paul Endacott Lawrence

NHOF AA
1919 Armin Woestemeyer Lawrence



1921 Tus Ackerman Lawrence


AA
1927 Ted O'Leary Lawrence



1929 Elmer Schaake Lawrence

KSHOF
1932 Francis Kappelman Lawrence



1932 Mitt Allen Lawrence



1937 Bob Allen Lawrence



1945 Charles Penny Lawrence



1983 Chris Piper Lawrence Y


1984 Danny Manning Lawrence Y NBA CBHOF AA
2002 Steven Vinson Lawrence



2005 Brady Morningstar Lawrence-Free State



1974 Clint Johnson Leavenworth



1975 Brad Sanders Leavenworth



2000 Wayne Simien Leavenworth Y NBA
AA
1932 Ray Ebling Lindsborg
AAU
AA
1936 Don Ebling Lindsborg
AAU

1915 Olin Fearing Mankato-Rock Hills (Mankato)



1934 Sylvester Schmidt Marysville



1949 B.H. Born Medicine Lodge Y
KSHOF AA
1979 Jeff Dishman Medicine Lodge



1959 John Matt Minneapolis



1921 Wilfred Belgarde Newton



1927 Forrest Cox Newton



1929 Gordon Gray Newton



1946 Sonny Enns Newton



1948 Bill Lienhard Newton Y


1951 Larry Davenport Newton Y


1952 Bill Brainerd Newton



1912 Hilmar Appel Nickerson (Reno County)



2004 Matt Kleinmann OP-Blue Valley West Y


1984 Mark Pellock Parsons




Charles Moffett Peabody-Burns (Peabody)



1936 Bruce Voran Pretty Prairie Y


1950 Harold Patterson Rozel-Pawnee Heights (Rozel) Y

KSHOF

1932 Wilmer Shaffer Russell



1953 Blaine Hollinger Russell



1955 Bob Billings Russell Y


1947 Dale Engel Salina



1979 Kelly Knight Salina South



2008 Travis Relaford SM-Bishop Miege



1991 Greg Gurley SM South Y


1938 Bob Johnson SM North (Shawnee Mission)



1953 Gene Elstun SM North (Shawnee Mission) Y


1953 John Parker SM North (Shawnee Mission) Y


1961 Kerry Bolton SM North  



1968 Mark Mathews SM North Y


1941 Otto Schnellbacher Sublette
NBA KSHOF
1983 Mark Turgeon Topeka-Hayden Y


1924 Balfour Jeffrey Topeka High



1935 Lyman Corlis Topeka High
AAU

1945 Maurice Martin Topeka High



1949 Dean Smith Topeka High Y
NHOF
1959 Jim Dumas Topeka High



1962 Delvy Lewis Topeka-Washburn Rural



1963 Pat Davis Topeka-Washburn Rural



1994 C.B. McGrath Topeka West



1945 Jerry Waugh Wellington



1927 Jim Bausch Wichita Cathedral



1986 David Johanning Wichita Bishop Carroll



1916 Marvin Harms Wichita East (Wichita)



1950 Lavanne Squires Wichita East  



1958 Jerry Gardner Wichita East



1984 Clint Normore * Wichita East Y


1977 Darnell Valentine Wichita Heights
NBA KSHOF
2012
Perry Ellis
Wichita Heights




1981 Greg Dreiling * Wichita Kapaun Y NBA

1962 Riney Lochmann Wichita North
ABA

2013
Connor Frankamp *
Wichita North




1979 Ricky Ross * Wichita South



1990 Steve Woodberry Wichita South Y


1993 B.J. Williams Wichita South



1969 Randy Canfield Wichita Southeast Y


1948 Bob Kenney Winfield Y


1973 Chris Barnthouse Winfield



1946 John Keller Winona-Triplains (Page City) Y











* Played for another D-1 Program










 

  KANSAS STATE          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA







1948Don UpsonArkansas City
Y


1933 Frank Groves Atchison
AAU
AA
1978 Ed Nealy BonnerSprings
NBA

1996 Josh Reid Brewster



1922 Fritz Koch Burlington



1946 Lloyd Krone Chanute Y


1980 Mark Bohm Cheney



1956 Mickie Heinz Claflin



1917 Warren Cowell Clay Center



1963 Bob George Colby



1987 John Rettinger Cottonwood Falls-Chase County



1962 Jim Hoffman Derby



1980 Steve Reid * Dodge City



1930 Ralph Graham El Dorado

KSHOF
1950 Jessie Prisock Emporia



1952 Joe Powell Emporia



1941 Jack Dean Eskridge-Mission Valley (Harveyville) Y


1961 Jeff Simons Eudora Y


1945 Ward Clark Eureka



1946 Allan Langton Eureka



1923 Al "Monk" Edwards Fort Scott



1973 Dan Droge Frankfort



1936 Ernie Miller Fredonia (Fall River)



1951 Roger Craft Garden City



1960 Joe Gottfrid Gypsum-SE of Saline (Assaria) Y


1986 Steve Fritz Gypsum-SE of Saline  



1963 Larry Weigel Hays-Thomas More Prep (St. Joseph's)



1963 Galen Frick Hillsboro (Durham)



1946 Rick Harman Hoisington Y

AA
1960 Max Moss Hoxie Y


1964 Earl Seyfert Humboldt



1964 Steve Honeycutt Humboldt



1984 Mark Dobbins Humboldt



1951 Jerry Jung Hutchinson



1911 Frank Root Iola



1998 Travis Reynolds Junction City



1999 Quentin Buchanan Junction City



1925 Ed Skradski KC-Wyandotte (Kansas City)



1929 Andy Skradski KC-Wyandotte  



1935 Clarence Dreier KC-Wyandotte



1940 John Bortka KC-Wyandotte



1957 Larry Comley KC-Wyandotte
NBA

1958 Phil Heitmeyer KC-Wyandotte



1970 Gene McVey Kismet-SW Heights



1932 Lee Railsback Langdon-Fairfield (Langdon)



2010
Nino Williams
Leavenworth




1955 Jim Holwerda Lindsborg-Smoky Valley (Lindsborg) Y


1962 Dick Barnard Madison Y


1956 Sonny Ballard Manhattan Y


1956 Steve Douglas Manhattan Y


1959 Dave Nelson Manhattan Y


1974 Scott Langton Manhattan



1976 Dean Danner Manhattan



1978 Tim Jankovich Manhattan



1935 George Kramer Mankato-Rock Hills (Mankato)



1982 Brad Underwood McPherson



1986 Steve Henson McPherson
NBA

1991 Brian Henson McPherson



1953 Eddie Wallace Minneapolis



1910Frank I ReynoldsMulvane


AA
1944 David Weatherby Neodesha Y


1966 Kent Litton Nickerson



1956 Wally Frank Norton



1928 Elden Auker Oberlin-Decatur County (Norcatur)

KSHOF
1954 Hayden Abbott Olathe North (Olathe) Y


2003 Tyler Hughes Olathe North 



1959 Gary Marriot Osage City



1929 Lloyd Dalton Ottawa



2007 Victor Ojeleye Ottawa



1956 Bill Guthridge Parsons Y
KSHOF
1961 Sam Robinson Parsons Y


1930 Francis Boyd Phillipsburg



1948 John Gibson Pittsburg Y


1984 Mark Nelson Pittsburg



1954 Larry Fischer Pratt Y


1938 Daniel Howe Randolph-Blue Valley (Garrison)



1931 Oren Stoner Sabetha



2015Dean WadeSt John



1913 Ralph Van Trine Salina Central (Salina)



1950 Gene Stauffer Salina Central (Salina)



1982 Kevin Muff Salina Central  



1972 Carl Gerlach Shawnee Mission South



2010 Will Spradling Shawnee Mission South



1970 Lon Kruger Silver Lake

KSHOF
1958 Richard Ewy Stafford



1928 Paul Fairbank Topeka High



1956 Glen Long Topeka High Y


1963 Roscoe Jackson Topeka High



1962 Ron Paradis Topeka-Washburn Rural Y


1915William Knostman
Wamego



1949 Dick Knostman Wamego Y NBA KSHOF AA
1947 Ernie Barrett Wellington Y NBA KSHOF AA
1984 Ron Meyer Wichita Haysville Campus



1988 Gaylon Nickerson * Wichita North
NBA

1995 Shawn Rhodes Wichita Northwest



1988 Marcus Zeigler Wichita South



1995 Manny Dies Wichita South



1917 George Jennings Winfield



1919 Favol Foval Winfield



1945 Clarence Brannum Winfield Y


1952 Dick Stone Winfield












* Played for another D-1 Program










 $ Preston Carrington aka Syed Abdul Mutfi

  WICHITA STATE (1946-PRESENT)        














HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA







1952 Bob Hodgson Cherokee-Southeast (Weir)



1956 Al Tate Coffeyville-Field Kindley



1994 Terry Hankton Derby



1998 Terrell Benton Derby



1993 L.J. Goolsby * Dodge City



2000 Brett Wise Emporia



1968 Steve Shogren Gypsum-SE of SALINE (ASSARIA)



2003 Ryan Martin KC-Schlagle



1959 Ernie Moore KC-Sumner



1970 Richard Morsden KC-Wyandotte



1971 Robert Gray KC-Wyandotte



1954 Don Lock Kingman



1961 Dave Leach McPherson Y


1992 Ryan Herrs McPherson



1960 Vernon Smith Newton Y


1965 Ron Mendell Ottawa



1954Don Woodworth
Parsons
AAU

1959 Leonard Kelly Parsons



2011
Ron Baker
Scott City
Y



2001 Jamar Howard SM-Bishop Miege



1968 Preston Carrington   $
Topeka High



1957Virgil Brady
Topeka-Highland Park



1990 Brian Elwell Topeka West



1978Jay Jackson
Valley Falls



1993 Darin Miller Wellington



1997 Maurice Evans * Wichita Collegiate



1950 Paul Scheer Wichita Cathedral



1998 Craig Steven Wichita Bishop Carroll



1944 Linwood Sexton Wichita East

KSHOF
1950 Gary Thompson Wichita East
AAU

1951 Cleo Littleton Wichita East
AAU KSHOF AA
1962 Kelly Pete Wichjita East Y


1963 Jamie Thompson Wichita East Y


1968 Terry Benton Wichita East



1984 Clint Normore * Wichita East



1979 Antoine Carr Wichita Heights
NBA KSHOF AA
1981 Aubrey Sherrod Wichita Heights



1983 Henry Carr Wichita Heights



1981 Greg Dreiling * Wichita Kapaun
NBA

1945 Bob Hudgins Wichita North



1954 Joe Stevens Wichita North



1988 Gaylon Nickerson * Wichita North



2013
Connor Frankamp *
Wichita North




1996 Darrin Williams Wichita South



1980 Karl Papke Wichita West



1994 Ty Rhodes Winfield












* Played for another D-1 Program










 

  OTHER BIG 12 Except Kansas & Kansas State        







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BAYLOR











1990 David Hamilton Shawnee Mission East











IOWA STATE











1965 Tom Pyle McPherson



1996 Paul Shirley Meriden-Jefferson West
NBA

1993 Jacy Holloway Moundridge


















OKLAHOMA











1956 Del Heidebrecht Inman



1983 David Johnson KC-Wyandotte



1986 William Davis KC-Wyandotte



1996 Kelley Newton KC-Wyandotte



1991 John Ontjes Nickerson



1970 Ted Evans Topeka High



1950 Ron Blue Wellington



1950 Dink McEachern Wellington


AA
1951 Ted Blue Wellington



2002 Taj Gray Wichita East



1951 Larry Hamilton Wichita North



1978 Les Pace Wichita West



1940 Gerald Tucker Winfield Y AAU KSHOF








OKLAHOMA STATE











1955 Bill Clarahan Anthony/Harper-Chaparral (Harper)



1937 John Floyd Argonia



1954 Eddie Sutton Bucklin

KSHOF
1955 Todd Ikard Hugoton



1998 Andre Williams KC-Schlagle



1949 Frank Bigham KC-Washington



1939 Lou Steinmeier KC-Wyandotte



1998 Victor Williams * KC-Wyandotte



1999 Melvin Sanders Liberal
NBA

1993 Chad Alexander McPherson Y


1956 Dennis Walker Newton



1984 Todd Christian Newton



1937 Vern Schwertfeger Satanta



1959 Ivan Wiley South Haven



1947 Harold Rogers Wellington



1956 Jack Hollingsworth Wichita Kapaun (St. Mary's)











TEXAS











1994 Brandy Perryman Garden City



1997 Maurice Evans * Wichita Collegiate
NBA
















TEXAS TECH











2008 Robert Lewandowski OP-Blue Valley West












* Played for another D-1 Program










 

  ATLANTIC 10          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








DAYTON











1999 Sean Finn Hays



2010
Reece Holliday
KC-Sumner












DUQUESNE











1990 Miles Powers Wichita Kapaun



2011
Tra'Vaughn White
KC-Washington












RICHMOND











1997 Scott Kauffman Topeka West











SAINT LOUIS











1988 Don Braun Hays-Thomas More Prep



1991 Eric Jones Hillsboro



2008 Willie Reed SM-Bishop Miege



1994 Jamall Walker Wichita South










 

  AMERICA EAST          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BINGHAMTON-NY











2000 Brandon Carter McPherson



2004 Jordan Fithian McPherson










 

  ATLANTIC COAST          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA















NOTRE DAME












2001
Dennis Latimore *
Halstead












VIRGINIA












1987 Dirk Katstra Stilwell-Blue Valley












* Played for another D-1 Team




 

  BIG EAST          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BUTLER











2002 Brandon Polk Wichita North












CREIGHTON












1939
Dick Nolan
KC-Bishop Ward




1942
Bill Linquist *
KC=Bishop Ward




1978
Kevin Ross
KC-Wyandotte




1992
Carteze Loudermilk
Wichita Southeast




2006
Isaac Miles
SM-Miege












SETON HALL











1992 Adrian Griffin Wichita East
NBA










* Played for another D-1 Team




 

  BIG SKY          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








NORTHERN ARIZONA











1971 Nate Payne Wichita Southeast











PORTLAND STATE-OR











2003 Dupree Lucas Wichita Southeast










 

  BIG SOUTH          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








CAMPBELL-NC











1998 Wes Layton Olathe East











GARDNER-WEBB-NC











2004 Jake Sims Augusta



2005 Aaron Linn Shawnee Mission West



2010
Onzie Branch
Topeka High












LIBERTY-VA











2000 Gabriel Martin Junction City










 

  BIG TEN          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








INDIANA











1984 Todd Jadlow Salina-Sacred Heart











IOWA











1989 Val Barnes Wichita South
NBA

1983 Kent Hill Wichita West











MARYLAND












1988
Matt Downing
Atchison












MICHIGAN STATE











1943 Robert Brannum * Winfield
NBA
AA









* Played for another D-1 Program











NEBRASKA











2008 Caleb Walker Hutchinson



1958 Tom Russell Independence



2012Benny ParkerKC-Sumner



2000 Nate Johnson KC-Wyandotte



1960 Daryl Petsch
Marysville




2012
Shavon Shields
Olathe Northwest




2009 Brandon Ubel OP-Blue Valley West



2005 Chris Balham Shawnee Mission West



1929 Walter Henrion Wichita Cathedral











UNIV OF CHICAGO (OLD)












1929
James Porter
Topeka High












NORTHWESTERN











1992 Craig Duerksen Hillsboro



1990 Patrick Baldwin Leavenworth











PURDUE











1980 Steve Reid * Dodge City










 

  BIG WEST          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








LONG BEACH STATE-CA











2011
A.J. Spencer
SM Northwest




1969 Leonard Gray KC-Sumner
NBA

1963 Ed Tucker Topeka-Hayden

















 

  COLONIAL ATHLETIC          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








GEORGIA STATE











2001 D'Andre McGrew Salina South











WILLIAM & MARY











1998 Tom Strohbehn OP-Blue Valley Northwest



2004 Nathan Mann OP-St Thomas Aquinas



1997 Mitt Winter Topeka-Washburn Rural



 

  CONFERENCE USA          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA















RICE











1991 Adam Peakes OP-Blue Valley North



1990 Kevin Rabbitt Shawnee Mission Northwest


















SOUTHERN MISSISSIPPI











1976 Greg Lackey Beloit-St. John's



2009 Neil Watson KC-Sumner


















TEXAS-EL PASO (UTEP)











1962 Dick Meyers Peabody-Burns











TULSA











1959 Gary Hevelone KC-Washington



1979 Ricky Ross * Wichita South












* Played for another D-1 Program










 

  HORIZON          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA















CLEVELAND STATE











1994 Carter Arnett Olathe East



1994 Keldrick Brooks Wichita South



2006 Dallas Blocker Topeka-Seaman











VALPARAISO











1969 Lynn Seyfert Humboldt



1984 Larry Daugherty Leavenworth



1996 Tarrance Price Junction City


















WRIGHT STATE











1997 Jessie Deister Olathe Christian










 

  IVY LEAGUE          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








COLUMBIA











1989 Par Downing Atchison



1997 Treg Duerksen Goessel











CORNELL











2006 Geoff Reeves Burlington











HARVARD











1999 Sam Winter Topeka-Washburn Rural











YALE











1996 Bernie Colson Topeka High



2004 Caleb Holmes Olathe South



2004 Nick Holmes Olathe South

















 

 

  MEAC          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BETHUNE-COOKMAN-FL











2000 Dajuan Clayton Stilwell-Blue Valley



2008 Garrius Holloman Wichita East

















 

  MID-AMERICAN          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BUFFALO











1994 Scott McMillan Wichita Bishop Carroll











NORTHERN ILLINOIS











2004 Egan Grafel Oberlin-Decatur County











WESTERN MICHIGAN











1996 Tony Barksdale Topeka-Highland Park



 

  MISSOURI VALLEY All except Wichita State        







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








BRADLEY











1972 James Caruthers KC-Sumner



1998
Sean Smith
Bradley




2005 Theron Wilson Topeka-Highland Park


















EVANSVILLE











2001 Lucious Wagner Leavenworth



2008 Denver Holmes Olathe South



1992 Brian Jackson Wichita Heights


















ILLINOIS STATE











1998 Victor Williams * KC-Wyandotte



2004 Boo Richardson KC-Wyandotte



1992 Maurice Trotter Lawrence



2008 Jackie Carmichael Manhattan











INDIANA STATE











1983 Brian Williamson Iola



1998 Kelyn Block KC-Sumner



2005 Jay Tunnell Topeka West











MISSOURI STATE











2008 Anthony Downing Atchison



1980 Anthony Boggs Independence



1981 Randy Stange Nickerson



1986 Chris Stange Nickerson



2006 Ryan Jehle Shawnee Mission South



2007 Kyle Weems Topeka-Highland Park



1999 Travis Walk Wichita Heights



1991 Johnny Murdock Wichita South











SOUTHERN ILLINOIS











1995 L Dee Murdock * Columbus



1980 Roy Birch Atchison











WASHBURN-KS (1935-1942) Now D-II










1936 Edward Amsbaugh Abilene



1932 Don Dittemore Topeka High



1932 Joe Fee Topeka High





* Played for another D-1 Program



 

  MOUNTAIN WEST          








AIR FORCE












1961
Tom Markham
McPherson












COLORADO STATE











2009 Dorian Green Lawrence- Free State











FRESNO STATE-CA ^











1988 Tod Bernard Haven
NBA










NEW MEXICO











2000 Javin Tindall Wichita South











NEVADA-RENO ^











1957 Craig Hall KC-Sumner



1987 Gary Huskey Liberal



2000 Todd Okeson Weskan











WYOMING











1948 Leroy Esau Buhler



1997 Brett McFall Olathe South










 

  NORTHEAST          








FAIRLEIGH DICKINSON-NJ











2001 Richard Chavez Wichita Northwest











ROBERT MORRIS-PA











1998 Tyler Bacon Towanda-Circle











SAINT FRANCIS-PA











2002 Garrett Farha Concordia











WAGNER-NY











2005 Joey Mundweiler Olathe East










 

  OHIO VALLEY          








MOREHEAD STATE-KY











2007 Lamont Austin Topeka-Highland Park



2009 Bruce Reed
Olathe East












SE MISSOURI STATE











2000 Reggie Golson OP-Blue Valley Northwest











TENNESSEE STATE












2008
Jordan Cyphers *
Wichita Southeast













* Played for another D-1 Program




 

  PACIFIC 12          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








COLORADO











1947 Bill Clay Arkansas City



1938 George Hamburg Beloit Y AAU

1935 Jim Willcoxon Coffeyville-Field/Kindley


AA
1940 Horace Huggins Coffeyville-Field/Kindley Y


1941 Clarence Ellis Coffeyville-Field/Kindley
AAU

1986 Reggie Morton Derby



1946 Carr Besemann Dodge City



1956 Glen Piper Dodge City



1936 Jack Harvey Frankfort
AAU
AA
1987 Cody Walters Hutchinson



1946 Bob Rolander McPherson



1934 John Ravenscroft Newton

KSHOF
1936 Gene Grove Newton



1938 Leason McCloud Newton


AA
1938 Paul Schmidt Newton



1953 Jim Cadle Newton



2006 Casey Crawford OP-Blue Valley North



1954 Darrell Bolen Quinter



1934 Jimmy Schwartz Salina-Sacred Heart



1939 Bob Kirchner Topeka High Y


1952 Joe Gingrich Wakefield



1935 Don Sidwell Winfield


















ARIZONA











2001 Dennis Latimore * Halstead



1923 Charles Miller Newton


















STANFORD











1995 Kris Weems KC-Schlagle


















UCLA











1997 Earl Watson KC-Washington
NBA

1965 Lucius Allen KC-Wyandotte Y NBA KSHOF AA
1960 Fred Slaughter Topeka High Y

















ARIZONA STATE











2003 Keith Wooden * Lawrence-Free State


















WASHINGTON STATE











1995 Kab Kazadi Newton


















CALIFORNIA











1949 Clay Gray Newton



1973 Ray Murry Wichita Southeast











UTAH











2008 Jordan Cyphers Wichita Southeast












* Played for another D-1 Program










 

  PATRIOT          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








AMERICAN-D.C.











2005 Bryce Simon Syracuse



1991 Michael Blackwell Topeka High











ARMY











1979
Neil Dougherty
Leavenworth




1955 Fred Kaiser Ottawa



1942 Dale Hall Parsons

KSHOF AA
1925 Dean Strother Winfield











COLGATE











2008 Mitch Rolls Coffeyville-Field/Kindley











NAVY











1998 Chris Worthing Inman



2001 Leonard Green OP-Blue Valley Northwest










 

  SOUTHEASTERN          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








ALABAMA












2010
Trevor Releford
SM-Miege












ARKANSAS




1968 Joel Heider KC-Wyandotte



1969 Martin Terry Emporia



1969Doug Campbell
Lyons



1972 Charles Terry Emporia



1978 Scott Hastings Independence



1986 Mario Credit KC-Wyandotte



1960 Warren Vogel Marion











AUBURN











1990 Mark Hutton Auburn











KENTUCKY











1943 Robert Brannum * Winfield
NBA
AA
2012
Willie Cauley-Stein
Olathe Northwest












MISSISSIPPI











1993 L.J. Goolsby * Dodge City



1991 Andre Burnside KC-Harmon











MISSOURI












1995
L Dee Murdock *
Columbus




1976
Larry Drew
KC-Wyandotte

NBA


1936
Blaine Currence
Phillipsburg












SOUTH CAROLINA











2001 Antoine Tisby KC-Schlagle











TENNESSEE











1990 Cortez Barnes Wichita Heights











VANDERBILT











1953 Bill Keller KC-Washington



2000 Matt Freije Shawnee Mission West
NBA










* Played for another D-1 Program



 

  SOUTHERN          








DAVIDSON-NC











2008 Clinton Mann OP-St Thomas Aquinas



2010
Tyler Kalinoski
Olathe East












GEORGIA SOUTHERN











2005 Antonio Hanson Liberal











SAMFORD-AL











1989 Bubba Schaefe Wichita Southeast



 

  SOUTHLAND          








LAMAR-TX











1991 Lucas Wagler Hutchinson











STEPHEN F AUSTIN-TX











1985 Norman Schippers Hays-Thomas More Prep



2011Connor BrooksManhattan


















NORTHWESTERN ST-LA












2010
Brison White
Wichita North












SAM HOUSTON ST-TX












2011
Kaheem Ransom
Wichita Southeast




 

  SOUTHWEST ATHLETIC          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








MISSISSIPPI VALLEY











1985 Leonard Thomas KC-Schlagle










 

  THE SUMMIT LEAGUE          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








DENVER












2012
Jalen Love
Wichita East



















ORAL ROBERTS











1998 Chris Cameron Buhler



1998 Micah Ratzlaff Hillsboro











WESTERN ILLINOIS











1999 Matt Robins McPherson



2000 Ryan Shriver Salina South



2004 Troy Okeson Weskan











CENTENARY -LA D-1 (2003-2011) Now D-III










2003 Xavier Burnette Topeka High










 

  SUN BELT          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








ARKANSAS-LITTLE ROCK











2001 Zack Grabar Salina South



1997 Laverne Smith Wichita East











MIDDLE TENNESSEE











2003 Adam Vogelsberg Marysville











NORTH TEXAS











2003 Keith Wooden * Lawrence-Free State



1992 Chad Elstun Shawnee Mission West











FLORIDA ATLANTIC











2004 Jarrad Henry SM-Bishop Miege



2005 Carderro Nwoji Wichita South











ARKANSAS STATE











1976 Toby McCammon Iola



2006 Ryan Wedel Minneapolis



1997 Tony Brown Wichita Southeast



2001 Rone Smith Wichita Southeast











SOUTH ALABAMA











1995Clayton Dye
Rose Hill




2001Justin WhiteInman





* Played for another D-1 Program

















 

  WEST COAST CONFERENCE          








SAN DIEGO











2005 Danny Brown DeSoto











PEPPERDINE











1952
Linwood Burns
Wichita East











 

  WESTERN ATHLETIC          







HS CLASS Player High School F4 AC HOF AA








UTAH STATE











2004 Stephen Ducharme Andover Central











IDAHO











1988 Chauncey McBride Topeka-Highland Park











UMKC












1985
Jay Boster
Bennington




1998
Matt Suther
Frankfort




1993
Vinson Smith
KC-Schlagle




2001
Brandon Lipsey
KC-Sumner




2002
Kyle Spears
Olathe East




2003
Blake Crawford
OP-Blue Valley North




1997
Michael Jackson
OP-Blue Valley Northwest




2000
Marke Huppe
OP-St Thomas Aquinas




1996
Brad Mann
Riverton




2005
Brian Gettinger
Shawnee Mission South



















TEXAS-SAN ANTONIO ^











1992 Darren Webber Ellsworth



1999 Raymond Briggs Leavenworth



2001 Raphael Posey Topeka-Highland Park



1987 Mike Mason Wichita North










  TEXAS STATE ^          







1987 J.T. Marshall Manhattan












^ Will Join in 2012